Aut2013flowers400 
The Autumn Show 2013 was another success for Buckden Gardeners Association. The day was bright, sunny and warm and more than 100 people flooded through the doors in the afternoon to admire the exhibits, congratulate the winners, and enjoy a cream tea and a chat with friends. We were pleased to welcome many new faces, both exhibitors and afternoon visitors.

The judge commented on the especially high standard of this year’s flower exhibits – the dahlias, roses and mixed flowers were a stunning sight. Fruit entries were also the best in years. These together made up for the slightly disappointing number of entries in the vegetable classes. Although the summer has been warm with a good quantity of rain, spring came very late, and maybe this affected the veg growing season.

We were delighted to have more children entering classes than we have seen in years. We hope they enjoyed their day and will enter again, maybe encouraging their friends to come along too. Particularly impressive were the entries by Lewis, aged 8, who won not only the Mollicone Children’s Trophy for most points in the children’s classes, but also the Wayman Trophy for most points in the novice vegetable classes!

BGA were pleased to present the RHS Banksian medal for the second year in a row. This was a closely-fought contest this year, with David Usher in 3rd place with 310 points and Albert Jackson in 2nd place with 360 points. The winner was Fred Daniels who gained 370 points for his entries in the dahlia and rose classes, which reflected the strength of the entries in the flower classes.

The Parish Council presented the prizes for their annual Best Kept Allotment Competition, with first prize going to Grenville Gutteridge, and Christine Hickey and Albert Corn in second and third places.

Read on to see our class and cup winners for Autumn 2013.  Many thanks to everyone who entered – we look forward to seeing you with your daffodils at the Spring Show on Saturday 5th April 2014!

Lesley MacAndrew
BGA Secretary

Aut2013fruit400 Aut2013crispies400Aut2013rose400Aut2013redonion400Aut2013dahlias400

 

Trophy Winners

Banksian Medal



RHS Banksian Medal

Buckden Gardeners Association awards the RHS Banksian Medal to the exhibitor who has gained the most points in the whole of the Horticultural sections in the show, that is, the Vegetable, Fruit and Flower Growing Sections.

The winner of the RHS Banksian Medal for 2013 was:    F Daniels with 370 points. 


Challenge Cup (for most points in Vegetables)
Albert Jackson 360 points

Onion Shield (for most points in Onions)
F J Day 190 points

Arthur Rivers Trophy (for Best Vegetable Exhibit)
Alec MacAndrew (for a truss of tomatoes)

Hardonian Trophy (for Best Potato Exhibit)
Not awarded

Peter Pullen Trophy (for Heaviest Potato Yield)
F J Day

W Brown Trophy (For Largest Pumpkin)
Leslie Swain

Gilbank Trophy (for Best Display of Vegetables)
Albert Jackson

Wayman Trophy (for most points in Novice Vegetables)
1st   Lewis Tembey (age 8) 100 points
Joint 2nd   Derek Randall  50 points
                Pam Sear 50 points

Peplow Cup (for most points in Fruit)
1st   James Quick 170 points
2nd   Marjorie Rowlands 70 points
3rd   Derek Randall 50 points

Floral Cup (for most points in Mixed Flowers)
1st   David Usher 250 points
2nd   Bridget Cleary 40 points
Joint 3rd   Pam Fraser  30 points
               Derek Randall  30 points
               Sarah Winter-Goodwin  30 points

Townsend Trophy (for most points in Chrysanthemums)
1st   David Usher 50 points
2nd   No further entries

Teddy Chubb Salver (for most points in Roses)
1st   F Daniels 200 points
2nd   Derek Randall 50 points
3rd   James Quick 30 points

Cannings Dahlia Trophy (for most points in Dahlias)
1st   F Daniels 170 points
2nd   Peter Cooke 100 points
3rd   Christine Darby 70 points

George Whitlock Trophy (for most points in Pot Plants)
1st   Lesley MacAndrew 80 points
2nd   Tim Prince 60 points
Joint 3rd   Bridget Cleary 50 points
               Sarah Winter-Goodwin 50 points

Maurice Trophy (for most points in Floral Arrangements)
1st   Ann Moore 150 points
2nd   Pam Sear 40 points
3rd   Isabel Daniels 10 points

Stanley Gale Trophy (for most points in Homecrafts/Handicrafts)
1st   Lesley MacAndrew 190 points
2nd   Marjorie Rowlands 160 points
3rd   Jean Day 130 points

Tallest Sunflower Competition – measured during the week preceding the show by members of the BGA committee:

Children’s Class
1st   Lewis Tembey 6’ 4”
2nd   No further entries

Adult’s Class
1st   Lesley MacAndrew 6’ 3”
2nd   James Quick 4’ 10”
3rd   Rachel Kelly 4’

Mollicone Children’s Trophy (for most points in Children’s Classes)
1st  Lewis Tembey 110 points
2nd   Henry Waller 70 points
Joint 3rd   Agatha Leach  50 points
               Stella Leach 50 points

 

All class winners

 

1st Place

2nd Place

3rd Place

Section A – Novice Vegetables Classes  – Wayman Trophy

1  5 Onions dressed

Derek Randall

 

 

2  5 Shallots dressed

No entries

 

 

3  5 Potatoes – any type, same variety

No entries

 

 

4  5 Carrots – any type, same variety – foliage trimmed 3”

Lewis Tembey

 

 

5  5 Runner Beans

No entries

 

 

6  3 Beetroot – foliage trimmed approx 3”

No entries

 

 

7  5 Tomatoes complete with calyx

No entries

 

 

8  1 truss Tomatoes – any type – may be part green

Lewis Tembey

 

 

9  At least 2 of any other variety of vegetable not above

Pam Sear

 

 

 

Section B – Open Vegetables Classes – Challenge Cup [vegetables] – Onion Shield – Arthur Rivers Trophy [best vegetable] – Hardonian Trophy [best potato exhibit] – Peter Pullen Trophy [potato yield] – W Brown Trophy [pumpkin] – Gilbank Trophy [display of vegetables]

10  Specimen Onion dressed

Tim Walker

Albert Jackson

F J Day

11  5 Onions dressed

Tim Walker

F J Day

Albert Jackson

12  5 Onions dressed – all 5 not to exceed 2 lb

Tim Walker

F J Day

Albert Jackson

13  8 Shallots Pickling – to pass through 1” ring

F J Day

F J Day

Albert Jackson

14  8 Shallot – exhibition

F J Day

F J Day

Albert Jackson

15  2 Cabbages – any type

No entries

 

 

16  2 Lettuces – any type

Not awarded

Not awarded

Peter Siddall

17  5 Potatoes – white, same variety

No entries

 

 

18  5 Potatoes – coloured, same variety

Albert Jackson

Peter Siddall

 

19  5 Carrots – stump rooted – foliage trimmed approx 3”

Not awarded

Not awarded

Albert Jackson

20  5 Carrots – tapered – foliage trimmed approx 3”

Not awarded

Peter Cooke

Peter Cooke

21  3 Beetroot – foliage trimmed approx 3”

Tim Walker

Albert Jackson

Albert Jackson

22  3 Parsnips – foliage trimmed approx 3”

No entries

 

 

23  2 Marrows – quality

Albert Jackson

 

 

24  2 Cucumbers

No entries

 

 

25  6 French Beans

Peter Siddall

Albert Jackson

F J Day

26  1 Specimen Runner Bean

Bridget Cleary

F J Day

Tim Walker

27  6 Runner Beans

Peter Siddall

Bridget Cleary

Tim Walker

28  1 Truss Tomatoes – any type – may be part green

Alec MacAndrew

Alec MacAndrew

Tim Walker

29  5 Tomatoes

Alec MacAndrew

Alec MacAndrew

Peter Siddall

30  10 Cherry Tomatoes

Alec MacAndrew

Alec MacAndrew

Pam Fraser

31  2 Cauliflowers

No entries

 

 

32  3 Leeks – washed and trimmed

Albert Jackson

Albert Jackson

 

33  At least 2 any other variety of veg not classed above

Tim Walker

Albert Jackson

F J Day

34  Heaviest Yield from one potato [see Rule]

F J Day

Jean Day

Tim Prince

35  Heaviest Pumpkin [adult exhibitor – see Rule]

Leslie Swain

 

 

36  Display of at least 5 different kinds of vegetables

Albert Jackson

Peter Cooke

Peter Cooke

37  Vase of Mixed Herbs

Derek Randall

Pam Fraser

Pam Sear

38  Chilli plant[s] in a pot or container

J E Lloyd

Alec MacAndrew

Lesley MacAndrew

 

Section C – Fruit Classes – Peplow Cup

39  5 Dessert Apples

James Quick

 

 

40  5 Cooking Apples

No entries

 

 

41  5 Pears

James Quick

Emma Leach

 

42  1 plate/dish Blackberries

Derek Randall

James Quick

David Usher

43  1 plate/dish any other variety of fruit

Marjorie Rowlands

Marjorie Rowlands

Tim Walker

44  1 plate/dish mixed fruit

James Quick

Peter Cooke

 

 

Section D – Mixed Flowers Classes – Floral Trophy

45  1 vase 3 stems any flower without its own class

David Usher

Isabel Daniels

Pam Fraser

46  1 vase 3 stems decorative foliage – same or different [not in flower]

David Usher

Bridget Cleary

Derek Randall

47  1 vase 3 stems shrubs in flower – same or different

David Usher

Derek Randall

Bridget Cleary

48  1 vase Specimen flower which does not have its own class

David Usher

Pam Fraser

Bridget Cleary

49  1 vase mixed flowers containing at least 3 different kinds

David Usher

Sarah Winter-Goodwin

Sarah Winter-Goodwin

 

Section E – Chrysanthemum Classes – Townsend Trophy

50  1 vase 3 blooms Chrysanthemum – any reflex variety

No entries

 

 

51  1 vase 3 sprays Chrysanthemum – any variety

David Usher

 

 

52  1 vase Chrysanthemum - 1 stem each of 3 different var

No entries

 

 

 

Section F – Rose Classes – Teddy Chubb Salver

53  1 specimen Rose  – any variety – single bloom

F Daniels

F Daniels

James Quick

54  Rose Specimen Spray

F Daniels

James Quick

F Daniels

55  3 stems Hybrid Tea Rose – same variety

F Daniels

F Daniels

 

56  3 stems Spray type Rose – same variety

Derek Randall

 

 

 

 

 

 

Section G – Dahlia Classes – Cannings Dahlia Trophy

57  1 Specimen Decorative Dahlia – size 4.5” to 10.75”

Peter Cooke

Emma Leach

Sarah Winter-Goodwin

58  1 vase 3 stems Dahlia – same variety

Peter Cooke

Christine Darby

F Daniels

59  3 stems Pompom Dahlia – same variety – size not to exceed 2”

Christien Darby

F Daniels

F Daniels

60  3 stems Cactus or Semi-Cactus Dahlia – same variety

F Daniels

F Daniels

Tim Prince

61  3 stems Ball Dahlia – same variety – size between 2” to 4”

F Daniels

Tim Prince

F Daniels

 

Section H – Pot Plant Classes – George Whitlock Trophy

62  Fuchsia Plant[s] in pot or container

No entries

 

 

63  Flowering Plant[s] in pot or container

Bridget Cleary

Sarah Winter-Goodwin

Sarah Winter-Goodwin

64  Foliage Plant[s] in pot or container

Lesley MacAndrew

Sarah Winter-Goodwin

Lesley MacAndrew

65  Any Cactus/Cacti or succulent[s] in pot or container

Tim Prince

Lesley MacAndrew

Tim Prince

 

Section I – Floral Arrangements Classes – Maurice Trophy

66  A Flower Arrangement “A Table Centrepiece”

Ann Moore

Pam Sear

 

67  A Green arrangement

Ann Moore

Pam Sear

Isabel Daniels

68  A Flower Arrangement “Small is Beautiful” in a wine glass

Ann Moore

 

 

 

Section J – Homecrafts/Handicrafts/Photography Classes – Stanley Gale Trophy

69  1 Pot Jam

Lesley MacAndrew

Pam Siddall

Tim Walker

70  A 1lb loaf of White Bread, handmade

Christine Darby

Marjorie Rowlands

 

71  1 Chocolate Swiss Roll, filled, not decorated

Pam Siddall

Lesley MacAndrew

 

72  1 round of Shortbread

Lesley MacAndrew

Alison Hudson

Pam Siddall

73  3 Cornish Pasties

Not awarded

Pam Fraser

 

74  1 9” (230mm) Pizza

No entries

 

 

75  1 dish Peppermint Creams

Pam Fraser

 

 

76  Bottle of White/Sweet wine

Jean Day

Marjorie Rowlands

F J Day

77  Bottle of Rosé/Medium wine

Marjorie Rowlands

F J Day

Jean Day

78  Bottle of Red/Dry wine

Marjorie Rowlands

Jean Day

J E Lloyd

79  Bottle of Fruit Liqueur

Jean Day

Marjorie Rowlands

F J Day

80  A Child’s Toy, made by an adult out of any medium

Paul Manley

Lesley MacAndrew

 

81  An item of handmade Jewellery

Gayle Olsen

Paul Manley

Pam Fraser

82  Photograph - title “A Single Flower” – max A4 unmounted

Alison Hudson

Marion Lomas

Pam Fraser

83  Photograph - title “Sea Life” – max A4 unmounted

Lesley MacAndrew

Marion Lomas

Pam Fraser

 

Section K – Children’s Classes – Mollicone Children’s Trophy

84  5 Chocolate Rice Crispie Cakes

Agatha Leach

Lewis Tembey

Henry Waller

85  Egg Head with Cress Hair

Henry Waller

Lewis Tembey

Henry Waller

86  Tallest Sunflower

Lewis Tembey

 

 

87  A photograph – title “My Holiday” – max A4

Stella Leach

Lewis Tembey

 

 

Section L – Fun Items

88  Longest Runner Bean

Peter Cooke

Peter Cooke

F J Day

89  Heaviest Marrow

Tim Walker

 

 

90  Tallest Sunflower (grown by adult)

Lesley MacAndrew

James Quick

Rachel Kelly

91  Egg head with Cress Hair – made by an adult

Pam Fraser

Lesley MacAndrew

Lesley MacAndrew

92  Heaviest Potato

No entries